SONJA KATZIN, bordslampa, ASEA, 1940-tal.
Stomme av mässing samt teak. Skärm av mässing. Numrerad 1141. Totalhöjd ca 54 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Märken. Bucklor. Fläckar.