CARL MALMSTEN, matgrupp, 6 delar.
Ek. Tvådelat skåp med hyllinredning. Bredd 100, djup 42, höjd 194 cm. Fyra karmstolar med klädd och stoppad sits. Brännmärkta Bodafors Design Carl Malmsten Made in Sweden. Sitthöjd 42, höjd 84 cm. Runt matbord med en iläggsskiva. Brännmärkt Bodafors Design Carl Malmsten Made in Sweden. Längd 115-170, bredd 115, höjd 74 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Smärre fläckar.
Carl Malmsten är en av Sveriges mest kända möbelformgivare. Han står bakom flera moderna designklassiker som pinnstolen ”Lilla Åland”, fåtöljen ”Farmor”, soffan ”Samsas”, skåpet ”Herrgården” och möbelserien ”Vardag”.
Både ”Lilla Åland” och ”Vardag” anammade dåtidens ideal om ”vackrare vardagsvara” när de introducerades under 1940-talet. Med sin nätta form och sparsmakade design blev de snabbt tidlösa inredningsdetaljer som vi ser i många hem än idag. Under början av sin karriär gjorde Malmsten praktik på olika snickeriverkstäder och studerade möbler på Nordiska museet och Skansen. Sitt stora genombrott fick han 1916 då han fick uppdraget att formge en del av inredningen i Stockholms Stadshus. Malmsten samarbetade med flera arkitekter, som Ragnar Östberg, Ivar Tengbom och Ferdinand Boberg och genomförde arbeten för både Stockholms konserthus och Ulriksdals slott. Han deltog i den idag klassiska hemutställningen på Liljevalchs 1917 där begreppet ”Vackrare vardagsvara” myntades.