Invändigt förgylld skål på rund fot. Åtta vertikala åsar, brätte med spetsiga flikar. Höjd ca 12 cm, diameter 14,5 cm. Vikt 214 g.
Graverat namn. Smärre lagning.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10