Skaften med graverad dekor.
12 gafflar, längd 21 cm
12 knivar, med stålblad, 25,5 cm
12 matskedar, 22,5 cm
6 dessertskedar i nysilver, 19 cm
Mästarstämplar av J. Holm, J. Paulsen, Grönlund, V. Berth m. fl.
Kontrollmästarstämplade av Simon Groth, Christian F. Heise.
Matskedarnas och gafflarnas sammanlagda vikt 1384 g.
Stålbladen märkta "Raadvad Knivfabriker Rustfri".
Senare knivblad. Åldersrelaterat slitage.