Vinröd botten med stora polykroma jaktscener, palmett-, arabesk- och blomslingor. Bred benvit huvudbård med arabesk-, palmett- och blomrankor. Vissa partier knutna i silke.
Ställvis hårdare slitage, smutsig, fläckar (var av vissa stela). Långsidorna med trampveck, kortsidorna med smärre skador.