DAVID ROSÉN, skåp, för Nordiska Kompaniets "Futura"-serie, 1900-talets mitt.
Tudelat. Fanerad med mahogny och bok. Överdel, dörrpar med bakomliggande hyllplan och lådor. Underdel, dörrpar med bakomliggande hyllplan samt låda. Märkt med plakett. Bredd 112, djup 48, höjd ca 180 cm. Nyckel finns.
Ställvis slitage. Märken. Ställvis blekt. Nyckelhålsskydd saknas.