Urtavlan av mässing märkt Smith Chester, fodral av mahogny. Urtavla flankerand av kolonetter, urtavla med tim och minutvisare, pendel, höjd ca 192 cm, bredd 48 cm, djup 26 cm. Nyckel finns.
Lod finns ej. Slitage. Skador. Delar saknas. Ej funktionstestad.