MATSERVIS, 93 delar, Rosenthal Maria Björnbär, 1900-tal
Bestående av; 3 serveringsfat, längder 24-40 cm 12 assietter, diameter 21 cm, 12 mindre assietter, diameter 17 cm kaffekanna, gräddskål, sockerskål, terrin med lock, längd med handtag 33 cm såsskål på fat, 13 koppar med fat, 13 djupa tallrikar, diameter 21 cm, 12 mindre skålar, diameter 15 cm, större skål, diameter 20 cm, 20 tallrikar, diameter 24 cm, salt och pepparkar.
Bruksslitage.
Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.