1258410
SERVIS, porslin. Tyskland, 1900-tal.
Servis, porslin. tyskland, 1900-tal.

Weimar, Katharina. Dekor i blått och guld. Bestående av;
12 mattallrikar, diameter 23,5 cm. En lagad, en med stjärnspricka.
12 soup dishes, diameter 24 cm.
23 assietter, diameter 19 cm. En med nagg.
11 buljongkoppar med fat,
6 koppar med fat, en med nagg.
2 terriner med lock, längd 29-36 cm.
2 gräddkannor, höjd 11 cm.
2 sockerskålar med lock, höjd 11 cm.
2 bowls, 22,5-25,5 cm.
5 serveringsfat, längd 23-36 cm.
Såsbåt, längd 25 cm.

Slitage, nagg, sprickor, se ovan.

Utropspris
4 000 SEK