Mörkbetsad ek, skuren dekor. Välvt lock med bakomliggande förvaring. Gavlar med bärhandtag av smidesjärn. Längd 153. Bredd 75. Höjd ca 77 cm.
Slitage. Torrsprickor. Lagningar. Kompletterad. Nyckel saknas.