Fanerad i ek. Snedklaff med bakomliggande låd- och fackinredning. 4 st lådor. Beslag i mässing. Längd 87 cm. Djup 46 cm. Höjd 100 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor. Fanerlagningar. Fanerskador. Delvis renoverad. Torrsprickor.