Invändigt förgylld mugg med svängt handtag, tumgrepp med akantusblad. Livet med heltäckande driven dekor av blommor samt kartusch. Höjd 12,5 cm. Längd 12,5 cm. Mynningens diameter 7,3 cm. Vikt 322,6 g.
Senare dekor. Slitage i förgyllningen. Bucklor i fotringen, en smärr buckla under mynningen.