Pia König

(Sverige, Född 1968)
Pia König
(Sverige, Född 1968)

Pia König, skulpturer, 5 st, 4 signerade Pia König, numrerad 5/5, 3/5, 2/5, 1/5 och daterade 2005 samt tillhörande hylla

Målad metall. Installation i sex delar, "Schäslong som flyter ut", "Träd med grenar", "Gul flacon", "Sko med kluven tå" och "Kjol med två par ben". Höjd 3,5 - 21 cm. Hylla, ej utförd av konstnären, i svart/vit laminerad spånskiva längd 84, djup 20, höjd 94 cm.

Färgbortfall, märken.

Galleri Mia Sundberg, Stockholm, 2005.

Bukowskis kan förmedla kontakt för restaurering av färgbortfall

Utropspris
6 000 SEK

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962