"Falk Simons Silversamling", Gustaf Munthe, PA Norstedts, Stockholm, 1938. Numrerad 879/350.
"Peter Carl Faberge - His Life and Work", Henry James Bainbridge, B.T.Batsford, London, 1949.
"St Petersburgs Juvelerare, Guld- och Silversmeder 1714-1870, Konstsalongens Förlag, Helsingfors, 1951. Numrerad 154/500.
Något slitage. Nötta kanter.