Belysning Taklampor
1258846
INDUSTRILAMPA, Idman, L 10-46, 1900-talets mitt.
Industrilampa, idman, l 10-46, 1900-talets mitt.

Två lysrör innanför ett glasrör. Klarglas. Bär tillverkarens stämpel. Längd 126 cm, höjd ca 34 cm. Glasrörets diameter ca 15,5 cm. Tillkommer senare takfästanordning.

Åldersrelaterat slitage och märken. Ej funktionstestad. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Utropspris
300 EUR