1259007
Tyko Sallinen
(Finland, 1879-1955)
Tyko sallinen, akvarell, signerad och daterad-29.

TYKO SALLINEN, akvarell, signerad och daterad-29.

Stuglandskap. 30,5x43 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Konstnärens släkt.

"Tyko Sallinen-Änglar och demoner i Krapula", Hyvinge Konstmuseum, 5.12.2006-9.4.2007.

Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377

Utropspris
400 EUR