Mittfältet uppdelat i röd och blå fond med överliggande figurmönster i motsvarande färg. Benvit huvudbård med sick-sackmönster. Etikettmärkt Hjalmar Gabrielssons samling.
Åldersrelaterat slitage. Mindre skador.
Anatolisk Megri, antik.
Hjalmar Gabrielsons (1876-1949) samling.