Silver Övrigt
1259103
Empire
(1810-1840)
Petter adolf sjöberg, kaffekanna, silver, empire, stockholm 1829.

Petter Adolf Sjöberg, kaffekanna, silver, empire, Stockholm 1829.

En bukig kaffekanna med uppsvängd pip och svärtad hänkel i trä, delvis godronnerad, med tre tassfötter. Locket med papegoja. Höjd 27,5 cm. Vikt 778 gram.

Bucklor. Smärre slitage.

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Utropspris
4 000 SEK