Kupa av frostat glas med fasettslipad dekor. Tre ljuspunkter i form av örnar av förgylld mässing. Diameter ca 46, höjd 25 - 70 cm.
Slitage. Omarbetad, delvis senare delar. Nagg. Borrhål.