Helena Tynell, taklampa, glas, Flygsfors Glasbruk, 1960/70-tal.
Taklampa i flerfärgat glas. Etikettmärkt. Kupans höjd 38, diameter 21 cm.
Slitage. Lampfästet invändigt med en spricka.