Kaffekanna med lock på gångjärn och knopp med blomster och blad, Finlands Guldsmeds ab, Åbo 1946. Kannans höjd 22 cm, vikt 719 g.
Sockerskål och gräddsnäcka, invändigt förgyllda, Auran Kultaseppä oy, Åbo, 1985. Höjd 8 resp 9 cm, vikt 186 g.
Obetydligt slitage.