Keramik & Porslin Serviser
1260973
MAT- samt KAFFE/TESERVIS, 123 delar, flintgods. "Pink Cockatrice", England, Minton, tidigt 1900-tal.
Mat- samt kaffe/teservis, 123 delar, flintgods. "pink cockatrice", england, minton, tidigt 1900-tal.

Polykrom dekor av fågel Fenix. Bestående av:
18 djupa fat, 20,5 cm.
18 fat, 20 cm.
17 tallrikar, 27 cm.
2 terriner med lock, längd 30 cm.
2 serveringsfat, längd 34,5-40,5 cm.
2 såssnipor med fat, längd p¨fat 20,5 cm.
2 serveringsskålfat, längd 27,5 cm.
10 fat, 16,5 cm (1 med skador).
6 skålar, 13,5 cm.
1 salt- samt pepparkar.
43 koppar med fat, diameter på fat 14,5 cm.
1 udda kopp med fat, diameter på fat 14,5 cm.
1 grädd/mjölkkanna, höjd 8,5 cm

Smärre slitage. 1 fat med skador.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)707 15 77 12

Utropspris
4 000 SEK