HELENA TYNELL, FLASKA och VASER, 2 st, Riihimäen Lasi 1960-70-tal.
Solflaska, höjd ca 18 cm. Vasernas höjd 14 och 21 cm.
Slitage. Kalkavlagringar, märkbart i Solflaskan.