Konst Grafik
1261253
Hugo Simberg
(Finland, 1873-1917)
Hugo simberg, linjeetsning och torrnål, plåtsignerad och märkt "efter fotogr.1902".

HUGO SIMBERG, linjeetsning och torrnål, plåtsignerad och märkt "efter fotogr.1902".

Badande Barn 1902. 15,3x12,3 cm.

Oramad.

Proveniens

Konstnärens familj.

Heikki Malme, Hugo Simberg Grafik, nr.130.
Sakari Saarikivi, Hugo Simberg, Hans Liv och Verk, nr.694.

Johan Wulff
Johan Wulff
Chefsspecialist Konst
+358 (0)50 410 1377

Utropspris
300 EUR