Konfektskål, silver, troligen Johannes Kilian, Augsburg (verksam 1666-1697).

Delvis förgylld. Oval, med profilerad kant och gjutna hänklar. Driven och ciselerad dekor av genrescen. Längd 17,5 cm. Vikt 186 gram.

Slitage.

Utropspris
4 000 SEK