Poul Kjaerholm, stol "PK9", E Kold Christensen, Danmark.
Svart läder, tredelad centralfot av mattpolerat stål, sitthöjd 41 cm, höjd 70 cm.
Slitage, lädret med skador samt mindre lagning, bakbenet något skevt.
Poul Kjærholm var en dansk möbelformgivare. Han utbildade sig till snickare i Hjörring 1949 och på Kunsthåndværkerskolen i Köpenhamn och var även professor på Kunstakademiets Møbelskole. Kjærholms formspråk är minimalistiskt och han använde sig gärna av stål, glas och läder i sina konstruktioner. De mest prestigefyllda höjdpunkterna i Kjærholms karriär var hans mottagande av Lunning-priset 1958 för fåtöljen”PK-22” som är en av hans mest välkända modeller. Kjærholms stilrena och eleganta möbler har idag blivit klassiker.