Royal Copenhagen

(Danmark, 1775-)
Royal Copenhagen
(Danmark, 1775-)

Royal Copenhagen, servis, 100 delar, porslin. "Musselmalet", halvblond, Danmark, 1900-talets mitt.

13 tallrikar 571, diameter 25 cm
11 tallrikar 178, diameter 21 cm
14 djupa tallrikar 566, diameter 21,5 cm
skål 290
fat 552, längd 22 cm
6 tekoppar 524
tekanna 611
12 moccakoppar 528
6 kaffekoppar 756
kaffekanna, annan tillverkare
sockerskål med lock
mjölkkanna
terrin med lock 622
2 tandpetshållare
senapskanna, Bing & Gröndahl
2 mindre vaser 2158
såskanna 406, nagg
skål på fot 511
5 salt & peppar ströare, Bing & Gröndahl
4 små fat 7
7 små fat 507
fat 701
skål 632, diameter 23 cm
skål 512, diameter 22 cm
serveringsfat 1042, helblond, diameter 37 cm
4 ovala uppläggningsfat (531, 628, 533, 535), längd 25-45 cm

Medföljer:
14 udda fat 11-16 cm
4 skålar 790 2:a sortering

Obetydligt ytslitage. Enstaka nagg.

Blue Fluted Plain came to life in 1775 as the first ever pattern from Royal Copenhagen. In the late 1800s, a lighter and more modern version of Blue Fluted Full Lace came to life. Instead of the pierced lace border, Blue Fluted Half Lace is decorated with charming details such as snail shells adorning lids and handles.

Created in 1888 by Artistic Director Arnold Krog

Formgivare

Utropspris
15 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962