GEORG JENSEN 2 broscher och 1 ring, silver, Danmark
Total vikt 18,6 g. Längd och bredd: 7 x 1 cm och 4 x 3 cm. Ringstorlek 15,75/48. Lagernummer 9, 110 och 100A.
Åldersrelaterat slitage. Anlupen. Slitage. Repor. Nagg.
Georg Jensen var en dansk silversmed och designer. Jensen utbildade sig på det Kongelige Danske Kunstakademie i Köpenhamn med inriktning på skulptur. Innan han startade sitt eget företag arbetade han på Bing & Grøndals porslinsfabrik. Han grundade sin silversmedja 1904 där många arbeten i jugendstil. Företaget Georg Jensen Sølvsmedie öppnade 1924 en filial på Fifth Avenue i New York City. Företaget har ofta haft formgivare knutna till sig som till exempel Sigvard Bernadotte, Arne Jacobsen och Verner Panton. Under 1960- och 1970-talen togs skulpturalt utformade smycken och armbandsklockor med i sortimentet formgivna av bland annat Vivianna Bülow-Hübe. Georg Jensen har alltid sålt högkvalitativa silverföremål med unik design. Ren och tidlös estetik är företagets signum.