Arne Jones E1299

TUJA ULLBERG-KIRKKALA, fåtölj, "Tuja" 249, Asko 1930-tal.

Fast stoppad klädsel. Armstöd i trä. Bredd 62 cm, sitthöjd ca 38 cm, tot. höjd 78 cm.

Åldersrelaterat slitage. Repor.

Asko – huonekaluja Lahdesta, Sari Kainulainen ja Päivi Vickholm, Lahden Kaupunginmuseo 2016. Sidan 60.

Utropspris
250 EUR
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977