Teservis, 28 delar, porslin. Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.

Målad porlykrom och förgylld dekor.
Bestående av;

tekanna med lock, höjd 15 cm.
gräddkanna, höjd 9,5 cm.
bricka, längd 37 cm. spricka.
tazza, höjd 16 cm. diameter 24 cm.
Sockerskål, längd 20 cm.
5 assietter, diameter 15,5 cm.
8 koppar med fat.

Slitage, spricka, se ovan.

Utropspris
2 500 SEK