LARS LERIN, färgträsnitt, signerad och daterad L Lerin 91 samt numrerad 87/280 med blyerts. ”Lofoten”.
Lofoten. Bildyta 48 x 65 cm.
Ej examinerad ur ram. Vågigt papper eller duk. Helhetsintrycket är gott.
Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.