Alphonse Legros

(Frankrike, 1837-1911)
Alphonse Legros
(Frankrike, 1837-1911)

ALPHONSE LEGROS, efter. Skulptur. Brons. Osign.

Porträtt av Mary Swainson. Brunpatinerad brons. Höjd 30 cm.

Jämför exemplar i Musée d'Orsay's samling (nr RF 1279, LUX 216), gjuteri Guillot et Griffoul, daterad 1899.

Utropspris
4 000 SEK