Design Övrigt
1262361
Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)
Alvar aalto, taklampa, modell "a335 b", valaisinpaja 1900-talets slut.

ALVAR AALTO, taklampa, modell "A335 B", Valaisinpaja 1900-talets slut.

Vitmålad metall. Bär tillverkarens etikett. Höjd ca 40 cm, diameter 30 cm.

Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
400 EUR