1262536

Gustavsberg

(Sverige, 1825-)
Prakturna, flintgods, gustafsberg, 1885.

Prakturna, flintgods, Gustafsberg, 1885.

Amfora-form. Målad polykrom dekor av figurscen med gråtande barn inom förgylld kartusch mot blekgrön fond samt rik ornamental dekor i guld och lila, signerad Gustafsberg 1885. Höjd 56,5 cm.

Slitage. Krackelyr.

Alexandra Xu
Alexandra Xu
+46 (0)707 15 77 12

Utropspris
2 500 SEK