Militaria Vapen
1262720
Flintlåsgevär, cirka 1780 signerad Ios Fruwirth in Wienn (Joseph Fruwirth, Wien, 1722-1797)
Flintlåsgevär, cirka 1780 signerad ios fruwirth in wienn (joseph fruwirth, wien, 1722-1797).

Oktagonal, räfflad pipa samt låset med graverad dekor och texten "Ios Fruwirth In Wienn". Rikt snidad valnötsstock med graverade mässingbeslag. Kaliber cirka 15 mm. Längd 94 cm, pipan 59 cm.

Smärre åldersrelaterat slitage.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
5 000 EUR