Flintlåsgevär, cirka 1780 signerad Ios Fruwirth in Wienn (Joseph Fruwirth, Wien, 1722-1797)
Oktagonal, räfflad pipa samt låset med graverad dekor och texten "Ios Fruwirth In Wienn". Rikt snidad valnötsstock med graverade mässingbeslag. Kaliber cirka 15 mm. Längd 94 cm, pipan 59 cm.
Smärre åldersrelaterat slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.