Valnötsstocken dekoreras med snidad dekor och mässingsinlägg, bl a det dåtida hertigdömet Württembergs krönta vapensköld, på ömse sidor om denna graverat namn "F v. Spring" och titeln "HHJM" (Herzöglicher Hof Jägermeister). Låset med graverade djurmotiv omgivna av akantusblad.
Pipan märkt "D. ARGENT A STUTTGARD".
Kaliber ca 15 mm. Längd 115 cm, pipan 79 cm.
Kolven och varbygeln med gammal lagning. Åldersrelaterat slitage.