Design Övrigt
1262726
Poul Henningsen
(Danmark, 1894-1967)
Poul henningsen, taklampa "ph-kotte / ph artichoke", för louis poulsen, danmark, formgiven 1958.

Poul Henningsen, taklampa "PH-Kotte / PH Artichoke", för Louis Poulsen, Danmark, formgiven 1958.

Konstruktion i stål med lameller i borstad koppar. Diameter ca 72 cm.

Ställvis slitage. Märken, repor. Ej funktionstestad.

Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79

Utropspris
30 000 SEK