Design Övrigt
1262798
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)
Paavo tynell, taklampa, idman 1900-talets mitt.

PAAVO TYNELL, taklampa, Idman 1900-talets mitt.

Polerad samt perforerad mässingsskärm med underliggande bländskydd i akryl. Total höjd 158 cm. Diameter 55 cm.

Åldersrelaterat slitage. Anlupen. Senare bländskydd. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist finländsk design
+358 (0)40 1284 977

Utropspris
1 000 EUR