Toilettebord med spegel, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
Mahogny, skrivbord med lådor och skuren dekor, svängda ben. Bredd 110, djup 52, höjd med uppsats 88 cm. Spegel med genombruten dekor, 80 x 58 cm.
Lagningar. Fanerskador. En nyckelskylt lös. Nyckel saknas.