Carl-Axel Acking, soffa, sannolikt utförd vid Hjalmar Jacksons snickerier, Swedish Modern 40-tal
Klädd i grön textil, benställning i mahogny, höjd 77 cm, 175 cm.
Slitage, mindre skada.
Risbergs herrgård, disponent Nils Danielsen, VD vid Uddeholms Bruk 1943 - 1956. enligt uppgift ritade Carl-Axel Acking inredningen. och matsalsmöblerna var utförda hos HjalmarJackson.
Modellen avbildad i Signums Svenska Möbler 1890-1990 sid 250.
Carl-Axel Acking (1910-2001) var arkitekt och formgivare. Acking räknas som en av de mest inflytelserika formgivare och arkitekterna i Sverige under 1930-50-talet. Ackings möbler och belysningsarmaturer har tillverkats av bland annat Stockholms Hantverksförening, Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors samt KF. Han hade också en viktig roll på Nordiska Kompaniets möbelavdelning under 1940-50-talet där han bland annat formgav den ikoniska "Trienna" stolen. Acking fick tidigt sitt genombrott på Världsutställningen i Paris 1937, och hade många ärofyllda uppdrag under följande år. Acking var en av huvudarkitekterna bakom utställningen H55 i Helsingborg och hade betydande positioner inom den svenska arkitekt och formvärlden.