Möbler Skåp & Byråar
1264215
Gustaviansk
(Sverige, 1775-1810)
Byrå, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Trelådig byrå fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Skiva av kalksten. Bredd 71, djup 46, höjd 84 cm. Nyckel finns.

Lagningar, kompletteringar. Skador, torrsprickor, smärre bortfall av lister och faner. Skivan med nagg, smärre lagningar och sprickor.

Utropspris
20 000 SEK