Mahogny, tvådelat, skrivskåp med snedklaff, bakom snedklaff innanförliggande lådor. Snedklaff med dekor av festonger och hänkelurna i intarsia, lådor fram till med intarsiadekor samt mässing beslag. Överskåp med glasat dörrpar med spröjs och innanförliggande hyllor. Bredd 98, djup 43, höjd 206. Nyckel finns.
Märken. Repor. Smärre fanerskador. Invändigt lösa lister.