1264542
Vadim Sidur
(Ryska federationen, 1924-1986)
Vadim sidur, teckningar, 7 st, tusch, signerade och daterade -70, -74, -75, -78, 80.

VADIM SIDUR, teckningar, 7 st, tusch, signerade och daterade -70, -74, -75, -78, 80.

Figurmotiv. I. ca 28 x 20 cm, I. 22 x 15 cm.

Ej examinerade ur ram, en blekt.

Proveniens

Stig Fredriksons samling, inköpt direkt av konstnären i Moskva tidigt 1970/80-tal.

Övrigt

Vadim Sidur (1924-1986) var främst en avant-garde skulptör men även tecknare och illustratör. Hans verk visades, med ett undantag 1968, inte offentligt i Sovjetunionen från 1950 fram till konstnärens död. I samband med murens fall och Perestrojka uppmärksammades Vadim Sidur med ett museum över hans verk i Moskva.

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Utropspris
4 000 SEK