Design Övrigt
1264781
Kaj Franck
(Finland, 1911-1989)
Kaj franck, glasburkar med trälock, 9 st, "purtilo", arabia / wärtsilä 1970-tal.

KAJ FRANCK, glasburkar med trälock, 9 st, "Purtilo", Arabia / Wärtsilä 1970-tal.

En burk i röktonat glas, övri ga i klart glas.
3 st höjd 8 cm, diameter 15 cm
4 st höjd 18 cm, diameter 11 cm
1 st höjd 20 cm, diameter 15 cm
Den grå burken, höjd 23 cm, diameter 11 cm, etikettmärkt Nuutajärvi Notsjö.

Åtta st i originalförpackningar. Två extra trälock/underlag medföljer, diameter 13 cm.

Den 20 cm höga burken med kantnagg. Slitage i locken.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
300 EUR