LAMPETTER, 2 st, snarlika, silver och mässing, daterade 1829 och 1863.
Oktagonala väggfästen, reliefdekoren i förgyllt silver. I mitten slipade glasdetaljer. Ljusarmarna och hållarna i mässing. Diameter ca 13,5 cm, höjd ca 20 cm.
Möjligen omgjorda av spännen. Senare upphängningsöglor. Anlöpningar. Dekordelar saknas.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.