Klockor & Ur Golv & Väggur
1264925
Golvur, England, Thomas Shindler, Canterbury, omkring år 1800.
Golvur, england, thomas shindler, canterbury, omkring år 1800.

Golvur med fodral av ek, delvis skuren dekor. Urtavlan märkt: Tho Shindler Canterbury. Bredd 62, djup 31, höjd 208 cm. Pendel och två lod finns. Nyckel finns.

Fodralet med lagningar och kompletteringar. Smärre skador och slitage. Verket ej genomgånget, ej funktionstestat.

Utropspris
4 000 SEK