Finn Juhl

(Danmark, 1912-1989)
Finn Juhl
(Danmark, 1912-1989)

Finn Juhl, Skål, teak, Kay Bojesen, Danmark.

Stämplad "Kay Bojesen Denmark Copyright Finn Juhl Design". Bredd ca 14,5 cm.

Helhetsintrycket är mycket gott.

Formgivare

Den danske arkitekten och designern Finn Juhl anses vara en av Skandinaviens mest tongivande formgivare inom modern möbeldesign. Juhl utbildade sig år 1930 till 1934 vid Kunstakademiets Arkitektskole och fick redan som student arbete hos den danske arktitekten Vilhelm Lauritzen. Därefter följde en rad prestigefulla uppdrag som möbelformgivare i såväl Danmark som internationellt, däribland FN:s högkvarter i New York och Danmarks ambassad i Washington.

Istället för att enbart se möbler som praktiska konstruktioner inspirerades Finn Juhl
av ett organiskt formspråk, där material och form samverkade i symbios. Ofta hämtade Juhl sin inspiration i den människliga kroppens former och naturens egna konstruktioner där materialets styrka utnyttjades till fullo. Juhls idéer resulterade i djärva, smidiga sammanfogningar där varje element elegant flöt samman till en balanserad helhet.

Finn Juhls möbler, utförda i samarbete med snickarmästare Niels Vodder, skapade ett nytt språk inom möbelvärlden och har med sina avancerade modeller, till exempel "The Chieftain chair" och "Grasshopper", gjort ett stort avtryck inom möbeldesign.

Utropspris
800 EUR

Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492