Helena Tynell, 4 vaser Riihimäen lasi Oy Finland
"Emma", (i produktion 1968-1970), höjd 21 cm.
"Ahkeraliisa", höjd ca 21,5 cm
Obetydligt ytslitage. Obetydligt nagg (mynningsnagg)