Sylvia Leuchovius

(Sverige, 1915-2003)
Sylvia Leuchovius
(Sverige, 1915-2003)

Sylvia Leuchovius, mat- samt kaffeservis, 102 delar, porslin, "Sylvia", Rörstrand. 1976-1982.

Dekor av penséer, stämplad VDN P 555 Rörstrand SWEDEN Sylvia 250 år Jubileumsservis.
1 terrin med lock, längd 20 cm.
14 kaffekoppar med fat, diameter på fat 13,5 cm (två koppar med nagg).
1 fat, 27 cm.
16 djupa tallrikar, 20 cm.
1 gräddkanna, höjd 8 cm.
9 assietter 17.5 cm (2 med nagg).
2 uppläggningsfat 22.5 cm (en med nagg)
9 tallrikar, 21 cm.
18 tallrikar, 24.5 cm (1 med spricka samt nagg).
1 gräddkanna, höjd 8 cm.
1 serveringsfat, längd 36 cm (nagg).
2 serveringsfat, längd 30 cm.
12 äggkoppar.
9 Tekoppar med 12 fat, diameter på fat 16 cm.
2 skålar, 16,5 cm.
2 skålar 19,5 cm.
1 sockerskål med lock, 9,5 cm.
1 tekanna med lock, längd 22,5 cm.

Smärre slitage. Några med sprickor och nagg.

Utropspris
6 000 SEK