Militaria Vapen
1265503
Huggvärja, svensk, m/1832
Huggvärja, svensk, m/1832.
Huggvärja, svensk, m/1832.
Huggvärja, svensk, m/1832.

Klinga med smedstämplar. Svartmålat järnfäste med kavellindning av mässing. Arméns kassationsstämpel. Längd 91 cm.

Rostangrepp. Åldersrelaterat slitage. Hack. Lagning.

Utropspris
3 000 SEK